Zmagania ze smogiem

Zmagania ze smogiem

Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić raptem parę dni temu.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, pojawiającego się na terenie całej Polski. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle groźny. Niekorzystne toksyny, które wdychamy w sumie każdego dnia, mają oczywiście do czynienia z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Bez dwóch zdań warto regularnie uświadamiać czym jest zanieczyszczenie powietrza oraz jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.

W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze warto mieć pojęcie, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Większość smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym przypomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również podłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, że produkowana przez wymienioną spółkę energia za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia koronawirusa najpierw dała o sobie znać w terenach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeśli chodzi o smog istotnie należy także być świadomym tego, co w zasadzie jest główną przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nadzwyczajnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.